System operacyjny Mandriva Linux - przyjazny, efektywny, profesjonalny


Mandriva Linux (dawniej Mandrakelinux) został stworzony w 1998 w celu uczynienia Linuksa łatwiejszym w użytkowaniu dla wszystkich. Wówczas Linux był już dobrze znany ze względu na swoją wydajność oraz stabilność, jednak wymagał dużej wiedzy technicznej i w większości korzystało się z niego z "wiersza poleceń". Mandriva (dawniej Mandriva) dostrzegła tutaj możliwość integracji najlepszych środowisk graficznych oraz utworzenia własnych graficznych narzędzi konfiguracyjnych oraz w krótkim czasie dystrybucja Mandriva Linux stała się sławna ze względu na łatwość użytkowania oraz swoją funkcjonalność.

Dzięki temu innowacyjnemu podejściu, Mandriva oferuje siłę i stabilność Linuksa zarówno dla zwykłych użytkowników jak i profesjonalistów jednocześnie zapewniając łatwe w użytkowaniu oraz przyjemne środowisko. Tysiące nowych użytkowników odkrywa Linuksa każdego dnia oraz znajduje w nim dobre zastępstwo dla swojego poprzedniego systemu operacyjnego. Linux jako serwer lub stacja robocza nie ma powodu do zazdrości w stosunku do żadnego innego systemu operacyjnego znajdującego się na rynku.

Licencja GPL (Powszechna Licencja Publiczna) ma wpływ na sposób rozwijania i rozpowszechniania Mandriva Linux. Ta licencja zapewnia wszystkim prawo do kopiowania, rozpowszechniania, badania, modyfikowania i ulepszania systemu tak długo jak długo wyniki tych modyfikacji są udostępniane społeczności. Taki model rozwoju umożliwia dystrybucji Mandriva Linux kolekcjonowanie najlepszych pomysłów od programistów i użytkowników z całego świata czego wynikiem jest bogaty zbiór technologii i rozwiązań.


GNOME linux mandriva screenshot Silne strony Linuksa Mandrake:

system operacyjny  Komputer, na którym pracuje system operacyjny Mandriva Linux może być prosty w użyciu tak samo jak komputer z Windowsem lub Mac OS -- jest to fakt potwierdzony przez wiele publikacji IT. CNET (popularny sieciowy magazyn techniczny) przyznał nagrodę "Editor's Choice" Linuksowi Mandrake 8.0 twierdząc: "Nowi użytkownicy, zwłaszcza poszukujący szybkiej i łatwej alternatywy dla Windows lub Mac OS, będą pod silnym wrażeniem oraz łatwo wpasują się do świata Linuksa."

system operacyjny  Dla porównania, Pakiet Mandriva Linux PowerPack zawiera ok 3000 wysokiej jakości aplikacji włączając pełny zestaw oprogramowania biurowego, pomoc techniczną, podręcznik w języku polskim, dodatkowe płyty z oprogramowaniem za około 95 zł z prawem instalacji na nieograniczonej liczbie komputerów w danym lokalu. Porównywalne rozwiązanie Microsoft Windows + MS Office kosztuje około 3300 zł (wersje BOX) bez żadnego wsparcia technicznego, bez podręcznika i bez prawa instalacji na innych komputerach (oprogramowanie to można zainstalować tylko na jednym komputerze).

system operacyjny  Utrzymanie Mandriva Linux wymaga jedynie niewielkiego nakładu sił, gdyż jego system zarządzania oprogramowaniem automatycznie wykrywa zależności oraz unika konfliktów pomiędzy aplikacjami. Dodatkowo narzędzie MandrakeUpdate udostępnia darmowe i łatwe aktualizowanie poprzez Internet -- to jest idealny sposób aby być na bieżąco z najnowszymi aktualizacjami w dziedzinie bezpieczeństwa systemu.

system operacyjny  Dzięki sile Linuksa, typowy system Mandriva Linux może chodzić miesiącami bez potrzeby ponownego uruchamiania. Dodatkowo, wersja i586 Mandriva Linux jest zoptymalizowana dla klasy Pentium (i zgodnych z nią procesorów) tak, aby wydajność sprzętowa była jak największa.

system operacyjny  Przez ponad 10 lat powszechnego używania, znaleziono jedynie kilka wirusów mogących zagrozić Linuksowi. Ta silna odporność może być wytłumaczona ze względu na podstawową architekturę systemu zawierającego niezależne powłoki spełniające określone funkcje oraz ściśle określone uprawnienia. Dodatkowo, zwykli użytkownicy posiadają ograniczone uprawnienia w stusunku do całego systemu Linux; jedynie użytkownik "root" (administrator) posiada możliwość potencjalnego wystawienia systemu na niebezpieczeństwo.

system operacyjny  Istnieją wersje dla architektur x86, Alpha AXP, PPC, SPARC i IA64


Różnice w stosunku do innych systemów operacyjnych Linux: Kto używa Mandriva Linux?

Kilka przykładowych zastosowań Mandriva Linux

Zastosowania domowe: Zastosowania serwerowe: