Obliczenia naukowe (SMP, Klastry ...)
Mandriva Linux jest szeroko akceptowany przez organizacje oraz tych
wszystkich, którzy zamierzają przeprowadzać obliczenia naukowe.
Jego optymalizacja do nowoczesnych procesorów daje systemowi Mandriva Linux
znaczną przewagę w stosunku do innych systemów Linuksowych.
Linux - Wolny system operacyjny
1. GNU/Linux
W 1991 Linus Torvalds, wtedy student na Uniwersytecie Helsińskim w Finlandii, stworzył pierwszą wersję Linuksa dla własnych potrzeb. Ten program miał działać na PC 80386. Linus Torvalds miał dobry pomysł, aby Linux był darmowy, i aby każdy kto chce mógł się w niego zaangażować.
Dzięki wsparciu internetu i nowo powstałej społeczności rozwijającej Linuksa, ale również dzięki istnieniu projektu GNU (http://www.gnu.org) uruchomionego parę lat wcześniej przez Richarda Stallmana, GNU/Linux stał się po paru latach pełnym systemem operacyjnym.
Jego moc nie może być z niczym porównana, jego stabilnośc jest wprost legendarna, i do tego poprawia się każdego dnia.
2. Oprogramowanie Free Software/Open Source
Ważne jest by wiedzieć, że GNU/Linux jest tylko czubkiem góry lodowej nazywanej "Free Software"
["Wolne Oprogramowanie"] (http://www.fsf.org)
lub Open Source ["otwarte źródła"] (http://www.opensource.org/osd.html).
W szczególności Open Source Software można scharakteryzować następująco:
są rozprowadzane z własnej woli, ich źródła są dostępne i
możliwe do modyfikowania przez każdego dostatecznie doświadczonego w programowaniu.
Ten pomysł jest używany głównie w systemie licencji GPL
(General Public License) choć to nie jedyny system. Poza
GNU/Linux, klejnotem oprogramowania Open Source jest "Apache" (http://www.apache.org) ,
który jest internetowym serwerem www i reprezentuje 50% rynku w tym sektorze.
Większośc oprogramowania, które służy działaniu internetu (na wszystkich poziomach) jest Otwartym Oprogramowaniem (Open Source Software).
3. Jak zacząć przygodę z Linuksem?
To nie takie trudne. Zdobądź płyty CD z GNU/Linux (na przykład Edycję Discovery lub Edycję PowerPack) i zainstaluj ją na swoim PC! Oczywiście możesz zachować swój stary system operacyjny:
GNU/Linux zainstaluje sobie podwójny boot loader, byś za każdym razem gdy włączasz komputer mógł wybrać którego systemu chcesz używać! Instalacja Mandrakelinux jest bardzo łatwa i odbywa się w trybie graficznym. Ponadto, jeżeli masz pudełkową wersję systemu, to możesz skorzystać z pomocy technicznej. GNU/Linux Mandrake można zainstalować nawet w 15 min. (w zależności od szybkości Twojego komputera i ilości programów wybranych do zainstalowania). Więcej o instalacji i możliwościach Mandrakelinux możesz przeczytać na w tym artykule.
Napisali o Mandriva linux
Zobacz również najświeższe informacje na temat Mandriva Linux: wyświetl aktualności
FreeNX na Mandrivie - opis
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
15-02-2006
Linuksowy serwis informacyjny Linux-Tip.net opublikował artykuł na temat wykorzystania FreeNX do zdalnego zarządzania serwerem Mandriva Linux z klienta na systemie Windows w trybie graficznym. Przewodnik prowadzi użytkownika przez instalację serwer FreeNX na systemie Mandriva, instalację klienta FreeNX na komputerze z Windows oraz zestawienie połączenia między nimi. Jeżeli interesuje Cię ten temat zapraszamy do lektury artykułu.
NASA używa Mandrivy
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
27-01-2006
Serwis SearchOpenSource.com poinformował w tym miesiącu, że Mandriva jest jedną z dystrybucji Linuksa używanych w Laboratorium NASA. NASA używa systemu Solaris na serwerach, ale osoby w JPL mają swobodę w wyborze biurkowego systemu operacyjnego. Mandriva jest bardzo popularna wśród pracowników. W rzeczywistości, grupa sytemów czasu rzeczywistego w JPL stanowi jednen z największych skupisk instalacji Mandrivy. Cały artykuł znajduje się na tej stronie.
Serwis Mandriva Linux Tips For Free sprawdził Mandriva Linux 2006
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
09-12-2005
W portalu użytkowników Mandriva Linux Tips For Free opublikowano dokładny przegląd wielu właściwości systemu Mandriva Linux 2006. Przegląd ma formę recenzji i przewodnika, który pomaga w maksymalnym wykorzystaniu możliwości tej dystrybucji. Jest to artykuł, który trzeba przeczytać - zawiera wiele przydatnych porad na temat skanowania, oprogramowania biurowego, fotografii cyfrowych i wielu innych.
Artykuł znajduje się na stronach: część 1 i część 2
Recenzja Mandriva Linux 2006 w serwisie Mad Penguin
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
08-12-2005
Adam Doxtater z serwisu Mad Penguin przyjrzał się dokładnie systemowi Mandriva Linux 2006. Porównując konkurencyjne dystrybucje skoncentrował się na dopracowaniu środowiska graficznego, dostępnych programów oraz konfiguracji systemu. Artykuł kończy konkluzją "mimo iż nie używam na codzień Mandrivy 2006 niewątpliwie zawiera wiele cech bardzo wartościowych dla początkujących i zaawansowanych użytkowników Linuksa. Jest skrajnie łatwa w instalacji, użytkowanie i konfiguracja jest bardzo przyjemna, zawiera tak dużą liczbę programów, że zadowoli ona nawet najbardziej wymagających użytkowników oraz posiada bardzo duże wsparcie ze strony firmy i społeczności".
Artykuł pochodzi z serwisu www.madpenguin.org i można go przeczytać na tej stronie.
Tuxmachines przygląda się wydaniu Mandriva Linux 2006 RC1
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
22-09-2005
Po raz kolejny serwis Tuxmachines jako pierwszy opublikował przegląd najnowszego wydania testowego Mandriva Linux. Autorzy przyjrzeli się programowi smart (nowy, alternatywny program do zarządzania pakietami dostępny w 2006), programowi kat (program do przeszukiwania komputera) i część nowych grafik, więc jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej zanim sam rzucisz okiem na 2006 RC1 zabieraj się do czytania!
Artykuł znajduje się na tej stronie.
Recenzja Mandriva Limited Edition 2005 w PCW
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
22-09-2005
Personal Computer World, jeden z wiodących magazynów komputerowych w Wielkiej Brytanii, opublikował recenzję Mandriva Linux Limited Edition 2005.
PCW zawsze mocno wspierało Linuksa publikując recenzje wszystkich ważnych dystrybucji oraz prowadząc stronę z poradami. Oto kilka komentarzy autorów artykułu: "Ta nowoczesna dystrybucja Linuksa stanowi krok milowy w stosunku do poprzednich wersji. Mandriva jest dobrze dopasowana do potrzeb nowych użytkowników Linuksa, a zestaw programów daje znacznie większe możliwości niż to co można zainstalować na komputerze z systemem Windows. To świetna okazja aby przejść na nowy system. Na pewno nie będziesz żałował."
Recenzja znajduje się na tej stronie .
Artykuł o konfiguracji serwera na Mandriva Limited Edition 2005
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
06-09-2005
W tym artykule opisano sposób konfiguracji Mandriva Linux jako serwera WWW, serwera pocztowego, serwera DNS i serwera FTP. Jeżeli chcesz wykorzystać system Mandriva Linux na serwerze, ale nie masz pewnosci jako to zrobić przeczytaj koniecznie ten artykuł! Zalecamy jednak skorzystanie z urpmi lub rpmdrake'a do instalacji wymaganego oprogramowania, zamiast instalacji programu apt jak sugeruje artykuł. Jeżeli artykuł wspomina o oprogramowaniu, którego nie ma na twoich płytach instalacyjnych, możesz skorzystać z klubowego generatora nośników lub z Easy URPMI do dodania głównego nośnika. Po tej operacji rpmdrake lub urpmi będą mogły odszukać opisywane narzędzia.
Artykuł
Wyszukiwarka serwerów
EasyURPMI
Recenzja Mandriva 2006 beta 2
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
06-09-2005
Serwis TuxMachines trzyma rękę na pulsie; tuż po wydaniu Mandriva 2006
beta 2 serwis opublikował recenzję! Zawiera podsumowanie nowości w
edycji 2006 i beta 2. Sprawdź recenzję jeżeli jeszcze nie wiesz czy
chcesz przetestować nowe wydanie.
Recentazja w Tuxmachines
Distrowatch oceniło Mandriva Linux LE 2005
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
09-07-2005
Ladislav Bodnar z Distrowatch.com opublikował w serwisie Linux Weekly News bardzo pozytywną opinię na temat dystrybucji Mandriva LE2005: "każde niedociągnięcie, które wytknęliśmy w recezji dystrybucji Mandrakelinux 10.1 zostało poprawione w Mandriva Linux 2005! (...) "Podsumowując należy stwierdzić, że ten produkt robi olbrzymie wrażenie i gorąco go polecam".
Mandriva Linux 2005: dystrybucja nowej generacji
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
09-07-2005
W serwisie Playreaction.com pojawiła się kolejna recenzja systemu Mandriva Linux Limited Edition 2005.
"Jak mogliście zobaczyć instalacja w komputerze systemu Mandriva Linux nie jest trudniejsza niż instalacja systemu Windows"
Linuxnews.pl oceniło Mandriva Linux LE 2005
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
31-05-2005
W serwisie Linuxnews.pl ukazała się recenzja systemu Mandriva Linux Limited Edition 2005.
Oto wybrane cytaty z podsumowania recenzji
"Co oferuje nam Mandriva w porównaniu z innymi dystrybucjami? Na pewno prostotę instalacji i konfiguracji systemu do zastosowań domowych. (...) Dlatego też, Mandriva, mimo że nie pozbawiona wad, wydaje się jedną z najlepszych dystrybucji Linuksa do zastosowań domowych, szczególnie dla użytkowników migrujących z systemu MS Windows. "
Cały tekst recenzji jest dostępny pod tym adresem .
Recenzje Mandriva Linux Limited Edition 2005
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
17-05-2005
Serwis Newsforge opublikował recenzję Mandriva Linux LE2005. Konkluzja: "Mandriva Linux Limited Edition 2005 jest znakomitą komercyjną dystrybucją przeznaczoną do zastosowań biurkowych i prawdopodobnie najlepszy wybór dla użytkowników, którzy po raz pierwszy mają kontakt z GNU/Linuksem.". Cała recenzja jest dostępna na tej stronie.
Drugą dobrą ocenę wystawił serwis TuxMachines, który bardzo dokładnie przyjrzał się wydaniu LE2005: "Wydanie to jest bezsprzecznie krokiem we właściwym kierunku dla systemu Mandriva Linux".
Kolejna recenzja Mandriva Linux LE 2005 pojawiła się w serwisie Madpenguin.org. Nasza dystrybucja dostała 8 gwiazdek na 10 możliwych. Konkluzja: "Jedna rzecz jest pewna, łatwa obsługa, wsparcie społeczności, doskonały instalator i Centrum Sterowania Mandriva są najważniejszymi przyczynami dotychczasowego powodzenia Mandrivy i będą nimi w przyszłości. Nie mam wątpliwości, że będą nadal rozwijać się , dostarczać innowacyjnych rozwiązań i kreować kształt Linuksa w zastosowaniach biurowych". Pełny tekst recenzji jest dostępny na tej stronie.
Recenzja Mandrakelinux 10.1 Powerpack+ w IT Reviews
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
24-03-2005
Serwis IT Reviews opublikował recenzję Mandrakelinux 10.1 Powerpack+. Konkluzja wynikająca z artykułu: "Jedna z najławiejszych, jeżeli nie najłatwiejsza, w obsłudze i instalacji implementacja Linuksa (...) Czysta przyjemność zarówno dla początkujących jak i zaawanasowanych".
Recenzja jest dostępna pod tym adresem.
Więcej informacji na temat Mandrakelinux 10.1 Powerpack+ znajduje się tutaj.
Powerpack+ można zamówić w naszym sklepie.
Corporate Desktop w serwisie Newsforge
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
24-03-2005
Serwis Newsforge opublikował recenzję najnowszego produktu z rodziny Mandrakelinux - Corporate Desktop.
Konkluzja: "Podczas gdy kilka dużych korporacji - Sun Microsystems, Red Hat i Novell - walczą o rynek systemów biurkowych w zastosowaniach biznesowych, Mandrake bez rozgłosu stworzył konkurencyjny, stabilny, zgodny ze standardami i dobrze wyposażony system operacyjny, który jest dostępny w niższych cenach i w bardziej elastycznych wariantach zakupu. Corporate Desktop jest dobrze dostosowany do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw, które korzystają z Windows. W sieciach połączonych ze światem zewnętrznym Mandrake jest znacznie tańszym, bardziej niezawodnym i stabilnym rozwiązaniem niż porównywalny system z rodziny Windows".
Cała recenzja jest dostępna pod tym adresem. Corporate Desktop można nabyć w naszym sklepie.
Recenzja Mandrakelinux 10.1 w serwisie Newsforge
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
24-03-2005
Serwis Newsforge przyjrzał się najnowszej edycji systemu Mandrakelinux ocenił z punktu widzenia zastosowania jako komputera biurkowego.
Poniżej prezentujemy tłumaczenia wybranych fragmentów artykułu.
Wiadomość czytano: 757 razy
Czytaj więcej
Recenzja systemu Mandrakelinux 10.1
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
14-02-2005
W serwisie Newsforge pojawiła się recenzja systemu Mandrakelinux 10.1 jako systemu biurkowego: "Mandrakelinux jest łatwy w użyciu. Centrum Sterowania Mandrakelinux jest przejrzysty i całkowicie intuicyjny.". Przeczytaj całość tutaj.
Opis Mandrakelinux 10.1 Community
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
27-11-2004
Jakiś czas temu na LinuxForums.org pojawił się bardzo miły opis dystrybucji Mandrakelinux 10.1 Community. Konkluzja: "Mandrake 10.1 Community jest najbardziej rozbudowaną i przyjazną dla użytkownika dystrybucją Linuksa jaką kiedykolwiek używałem. Ważne aktualizacje czynią go bardziej stabilnym, bardziej efektywnym i bardziej zaawansowanym. Muszę stwierdzić, że Mandrake jest najlepszą dystrybujcą zarówno dla laptopów jak komputerów biurkowych." - przeczytaj całą wypowiedź online na forum.
Recenzja Mandrakelinux 10.1 Official
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
24-11-2004
"Mandrakelinux 10.1 Official Edition to wspaniała dystrybucja Linuksa. Instalacja systemu jest jeszcze łatwiejsza i prostsza tak samo, jak konfiguracja i dostosowanie go do własnych wymagań z wykorzystaniem Centrum Sterowania Mandrakelinux i pomocnych druidów. Narzędzia instalacyjne i konfiguracyjne w połączeniu z świetną obsługa sprzętu sprawiają, iż system Mandrakelinux jest przyjaznym systemem zarówno dla ekspertów jak i dla początkujących użytkowników, skracając przy tym do minimum czas przeznaczony na dostosowywanie ustawień." Pełen tekst recenzji znajduje się tutaj.
Mandrakelinux dostał 2 nagrody
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
08-10-2004
Serwis Open for business przyznał coroczne nagrody najlepszym produktom i usługom w świecie Otwartego Oprogramowania. W dwóch kategoriach wygrał Mandrakelinux!!!
Wiadomość czytano: 1569 razy
Czytaj więcej
Serwis Linux.pl przetestował Mandrakelinux 10.0 PowerPack
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
10-08-2004
Serwis Linux.pl przetestował Mandrakelinux 10.0 PowerPack. Zapraszamy do lektury http://www.linux.pl/?id=article&kategoria=34&show=236.
''Wypróbuj Linuksa''- artykuł w serwisie CNET
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
17-07-2004
Serwis CNET opublikował obszerny artykuł-test "Tune-up: Letting in linux". Znajduje się w nim dużo informacji szczególnie przydatnych dla osób, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z Linuksem.
Wiadomość czytano: 1687 razy
Czytaj więcej
''Porównanie Wielkiej Trójki'' - Distrowatch.com ocenia postępy dystrybucji
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
07-06-2004
Serwis Distrowatch.com postanowił sprawdzić, która z dystrybucji robi najszybsze postępy. Wyniki są jasne: "Jeżeli mielibyśmy wybrać spośród Wielkiej Trójki "najlepszą dystrybucję" to wskazalibyśmy bez dłuższego namysłu Mandrakelinux 10.0 [Official] ".
Wiadomość czytano: 2478 razy
Czytaj więcej
Windows vs Linux - Który z nich łatwiej zainstalować?
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
29-04-2004
Ukazał się ciekawy artykuł na temat instalacji obu tych systemów. Przed niedoświadczonym użytkownikiem postawiono 6 różnych zadań do wykonania w systemie Windows 2000 Professional oraz Mandrakelinux 9.2. Warto przeczytać!.
Recenzja Mandrakelinux 9.2 ProSuite
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
31-03-2004
Kolejna recenzja dystrybucji Mandrakelinux 9.2 (ProSuite) jest dostępna w serwisie b-lux.org, który przetestował go na 3 różnych komputerach.
Mandrakelinux 9.2 PowerPack wygrał w konkursie PCW Editor Choice
Autorem tekstu jest Tomasz Bednarski. Artykuł został napisany dnia
31-03-2004
Mandrakelinux 9.2 PowerPack wygrał w konkursie PCW Editor Choice. Mandrakelinux 9.2 PowerPack pokonał wszystkie znaczące dystrybucje Linuksa. Mandrakelinux 9.2 PowerPack: "Najlepsza dystrybucja Linuksa". Przeczytaj recenzję w serwisie VNUNet.
Prawa do znaków towarowych i graficznych
należą do firmy Mandriva 1998-2004.
Linux jest zarejestrowanym znakiem
handlowym Linusa Torvaldsa.
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL